EVCİL DOSTUNUZU NEDEN KISIRLAŞTIRMALISINIZ ?

Her evcil hayvan sahibi, dostunun iyi ve kaliteli bir yaşam sürmesini ister. Sağlıklı beslenme, ihtiyaçlarına uygun vitamin destekler ve aşıları bunların başında gelir.

Yine evcil hayvan sahiplerinin cevap aradıkları diğer soru, ‘’ kedimi / köpeğimi kısırlaştırmalıyım yada ne zaman kısırlaştırmalıyım’’dır.

Kısırlaştırma onların sağlığı için yapılması gereken cerrahi bir işlemdir. Küçük fakat önemli bir detay vermek gerekir ise kısırlaştırma operasyonu öncesinde hayvanın kanı alınarak tahlil bakılması ve hazırlanması gerekmektedir.

TEKLİ KISIRLAŞTIRMA (UTERUS OPERASYONU)

Kısırlaştırma her ne kadar doğal bir eylem olmasa da, üremenin önlenmesi, bazı rahatsızlıkların önüne geçilmesi için gerekli bir operasyondur.

Yalnız yaşayan kedi ve köpeklerde direkt olarak yumurtalık alınarak yapılan kısırlaştırma işlemi çift olarak yaşayan hayvanlarda farklıdır.

Dişi ve erkek olarak yaşayan kedi / köpeklerin psikolojik olarak kendini iyi hissedecekleri aynı zaman da eşleri ile ilişkilerinin devam edeceği bir yöntem mevcut. Erkek kedi / köpek kısırlaştırılmadan, dişi olanın uterusu opere edilmesi yapılan diğer yöntemdir.

KISIRLAŞTIRMA İŞLEMİNİN FAYDALARI

Kısırlaştırma işleminin dişi veya erkek kedi / köpekler üzerinde bazı sağlık problemlerinin önüne geçerek faydası olduğu bilinmektedir.

Dişilerde yumurtalık ve uterus kanserinin önlenmesinde büyük etkiye sahiptir.

Kızgınlığa girmemiş dişi köpeklerde meme kanser riski de büyük ölçüde azalmaktadır.

Kısırlaşan erkek köpeklerde de prosta hastalarının azaldığı bilinmektedir.

Aynı zamanda erken kısırlaştırma, istenmeyen davranışların ortadan kalkmasında etkili olmaktadır. Geç kalınmış kısırlaştırma işlemi sonrasında bu tip davranışların devam etmesinin sebebi alışkanlık haline gelmiş olmasıdır.

KISIRLAŞAN KEDİMİ / KÖPEĞİMİ NASIL BESLEMELİYİM ?

Yapılan operasyondan sonra evcil dostunuzun azalan enerji ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanan düşük yağ ve dengeli protein içeren sterilised özellikli mamalar ile beslenmeleri gerekmektedir. Kilo kontrolü, organ sağlığı gibi durumları destekleyerek evcil hayvanınızın yaşam kalitesi de artacaktır.

VETERİNER HEKİM UĞUR BAZAN