Birçok köpek sahibi yediği yiyecekleri evcil dostuyla paylaşmak ister. Özellikle de köpekler kendini acındırarak ısrarla gözlerinin içine bakınca… Ancak öyle yiyecekler var ki köpeklerin tatmaları dahi onlar için sakıncalı. Köpeğinize yedirmemeniz gereken fakat daha önce yedirdiğiniz bir yiyecek varsa bu yazıyı okuduktan sonra bir daha asla vermeyeceksiniz. Evcil dostunuz ne kadar yalvarırsa yalvarsın asla yedirmemeniz gereken yiyeceklere göz atalım.

1- ÇİKOLATA

Köpekler için zararlı besinlerin en başında elbette çikolata var. Çikolatada bulunan teobromin köpekler için toksiktir. Çikolata köpeğin, ishal olmasına, kusmasına, aşırı su içmesine, bozuk kalp ritimlerine, titreme nöbetlerine neden olabilir. Tüm kakao içeren gıdalar köpekler için toksiktir ve bu gıdaların onlara verilmesi yanlıştır.

2- PASTIRMA VE YAĞLI ET

Çok yağlı et, bol baharatlı ve tuzlu pastırmalar ve diğer şarküteri ürünleri de köpeklerin yememesi gereken gıdalardandır. Yağlı yiyecekler köpeklerde pankreatite neden olabilir. Jambon ve pastırma gibi hazır etler yüksek tuz içerdiğinden ciddi mide rahatsızlıklarına da neden olabilmektedir.

3 – TUZLU GIDALAR

Tuz böbrek rahatsızlıklarına, aşırı susamaya, idrara sıkma sıklığının azalmasına ve buna bağlı olarak sodyum iyonu zehirlenmesi durumuna neden olabilir. Çok fazla tuz tüketmenin etkileri, kusma, ishal, yüksek vücut ısısı olabilir.

4 – SARIMSAK VE SOĞAN

Bu keskin kokuya sahip gıdalar köpekler için oldukça zararlıdır. Soğan ve sarımsak kırmızı kan hücrelerini yok ederek kansızlığa sebep olmaktadır. Bu durum bir iki kez yemede ortaya çıkmayabilir ancak devamlılığı olursa zehirlene görülmektedir. Belirtileri; iştahsızlık, zayıflık, kusma ve zor nefes alma olarak gösterebilir.

5 – SAKIZ ŞEKER VE UNLU MAMULLER

Genellikle şekerli gıdaların içerisinde bulunan ksilitol (xylitol) adlı madde köpekler için risklidir. Tatlı gıdalar, köpeklerde insülin dengesizliğine, karaciğer rahatsızlıklarına neden olur. Belirtileri; bulantı, kusma, hareketlilik kaybı, uyuşukluk iştahsızlık olarak görülmektedir. Köpeğinize yedireceğiniz hazır gıdaların içeriklerini kontrol edip, içerisinde ksilitol (xylitol) olmadığına dikkat ediniz.

6 – ÜZÜM VE KURU ÜZÜM

Üzüm her ne kadar sağlıklı bir meyve olarak bilinse de köpekler üzerinde pek iç açıcı bir etkiye sahip değildir. Köpeğiniz belki birçok kez üzüm yemiştir fakat bu gıda uzun vadede ciddi rahatsızlıkların başlaması için büyük tehlikedir. Üzüm veya kuru üzümün köpekler üzerinde neden olduğu bilinen hastalık böbrek yetmezliğidir.

7 – AVOKADO

Avokadoyu köpekler için tehlikeli hale getire; yapraklarında, tohumlarında, ağaç kabuğundaki ve meyvelerinde bulunan bir madde. Persin denilen madde yüksek dozda alındığında köpekler için toksik olmaktadır. Köpekler persine karşı oldukça dirençlidir ve bu direncin kırılması için oldukça fazla avokado yemeleri gerekir. Elbette az ya da çok bu bir risk.
Avokadodaki asıl tehlike, sindirimi zorlayan yapısından kaynaklanır. Gastrointestinal tıkanmalara sebep olur. Olgunlaşmış olan avokadoyu kabuğundan ayırıp içini ezerek evcil dostunuzu güvenle yedirebilirsiniz.