Evcil hayvanların gelişimi, hastalıkların önlenmesi gibi konularda kedi ve köpek sahipleri vitaminlere başvururlar. Kendi aralarında birçok farklı çeşitte olsa da temel olarak yağda ve suda çözünenler olarak 2 ana grupta ele alabiliriz vitaminleri.

Vitaminler kedi ve köpeklerin sağlığında benzersiz destekleyici özellikte, içerikte hazırlanmış mucizevi denilebilecek takviyelerdir. Kedi vitaminleri ve köpek vitaminleri onların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır.

Vitamin Nedir?

Vitamin hücre zarlarından geçiş yapabilen, kan dolaşımında bulunması gereken organik bileşiklerdir. Bağışıklık sistemi, hücre, deri ve tüy sağlığını desteklemede etkili olan vitaminler aynı zamanda tedaviye yardımcı olarak da kullanılmaktadır. Bununla birlikte yavruluk, gebelik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde de destekleyici olarak kullanılabilir.

Yağda Çözünen Vitaminler

A vitamini, köpeğiniz ve kedinizde olan göz ve cilt problemlerinin iyileşmesine yardımcı olur. Enfeksiyonlara ve pulmoner komplikasyonlara duyarlıdır.
E vitamini, evcil dostunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaşa bağlı oluşabilecek hastalıklarla savaşır.
D vitamini, kalsiyum ve fosforun bağırsak emilimini artırır, ayrıca kalsiyum bağlanmasını düzenleyerek idrarda kalsiyum ve fosfor kaybını azaltır.
K vitamini, serebral kanamaları ve anemiyi önlemede etkilidir.

Suda Çözünen Vitaminler

B1 (Tiamin), hücreler için enerji üretmeye ek olarak, sinir sistemi için gereklidir. Duyu dürtülerini nöronlar arasında hareket ettirmeye yardımcı olur.
B2 (Riboflavin), deri ve tüyler destekler aynı zamanda yağın enerjiye dönüşmesine yardımcı olur.
B5 (Pantotenik asit), hücreler için enerji oluşturulmasında etkilidir.
 B6 (Piridoksin), amino asit metabolizması gibi çeşitli işlemlerde yer alan bir koenzim görevi görür.
B12 Vitamini (Kobalamin), protein sentezine yardımcı olur, kansızlığa karşı savaşır ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminin bir parçasıdır.
Niasin, deri sağlığını destekler. Ayrıca vücuttaki şeker ve yağların enerjiye dönüşmesini sağlar.
Biyotin (B8), kedi ve köpeğiniz için hem deri hem de tüy sağlığını destekler. 
Folik Asit (B9), hamile kedi ve köpekler için oldukça önemlidir. Hücre çoğalma sürecinin bir parçasıdır ve DNA’nın sentezlenmesine yardımcı olur.
Kolin ve İnositol, Kolin ve İnositol hücre zarı oluşturur ve evcil hayvanınızın cildini koruma altına alır. İnositol tek başına sinir iletiminde rol oynar.
C vitamini, yaş, hücre stresi ve artrit gibi eklem sorunlarından kaynaklanan hastalıklara yardımcıdır. 

KEDİM İÇİN HANGİ VİTAMİNİ KULLANMALIYIM?

Tüm canlılarda olduğu gibi kedilerinde sağlıkları için vitamin desteğine ihtiyaçları vardır. Kedi vitaminleri, sıvı, toz, macun ve tablet olarak farklı formlarda bulunmaktadır. Evcil dostunuzun ihtiyaçları doğrultusunda seçeceğiniz vitamin onun giderilmesi gereken açığının kapatılmasına yardımcı olmaktadır. Deri, tüy, bağışıklık sistemi gibi özel vitaminlerin yanı sıra birçok vitamin bileşiminin olduğu multi vitaminlerde bulunmaktadır.  Kedinizin yaşını, sağlık durumunu, ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ve veteriner hekiminizin önerisiyle doğru ürünü seçebilirsiniz.

KÖPEĞİM İÇİN HANGİ VİTAMİNİ KULLANMALIYIM?

Köpek vitaminleri evcil dostlarımızın optimal vücut sağlığını desteklemede etki göstermektedir. Köpeğinizin yaşı, sağlık durumunu ve ihtiyaçları doğrultusunda veteriner hekiminizin tavsiyesi ile uygun vitamini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Büyüme dönemindekiler ve hamile olanlar için yavru köpek vitamini, deri ve tüy problemi yaşayan köpekler için B ve E vitamin grupları içeren vitaminler tercih edilebilir. Vitaminler vücuttaki açığın kapanmasına yardımcı olurken bağışıklık sistemini de desteklemektedir.