Şeker hastalığı tıpkı insanlarda olduğu şekilde, köpekleri de etkiler. Diyabet, vücudun mutlak bir insülin sıkıntısından veya hücrelerin üretilmekte olan insüline yanlış yanıt vermesinden, insülin direnci olarak adlandırılan bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır.

Bu koşullardan herhangi biri, kasların ve organların glikozu enerjiye dönüştürmesini önleyecektir. Bu basitçe kanda, hiperglisemi olarak bilinen bir durumun aşırı miktarda glikoz olacağı anlamına gelir. Buradaki sıcak konu, insülin. İnsülin, pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Proteinlerin sindirim dönüşümüne cevap olarak kan dolaşımında hücrelere salınır.

Köpekler gibi evcil hayvanlar için de yaygındır. En sık görülen form insülin sıkıntısıdır. Bu form kan şekeri dengesini korumak için günlük enjeksiyonlara bağlıdır. Buna insüline bağımlı diabetes mellitus denir.

BELİRTİLER

Aşırı idrar yapma

Aşırı susuzluk

Açlık

Normal iştahla bile kilo kaybı

Anoreksiya – iştahsızlık kaybı

Uyuşukluk ve depresyon

Kusma

Ayrıca Diabetic Ketoacidosis (DKA) gelişimi de var. İnsülin eksikliğine cevaben karaciğerdeki yağ ve proteinlerin parçalanmasından kaynaklanan metabolik asidozdur.

DİĞER BELİRTİLER

Büyümüş Karaciğer

Katarakt

Kilo problemi

Böbrek enfeksiyonu


Diabetes mellitus, birçok şeyden kaynaklanır, ancak genetik yatkınlık olası bir nedendir. 
Diyabet hastası köpeklerin sıklıkla diyabet hastası akrabaları vardır. 
Ayrıca, Hormon terapilerinden geçen evcil hayvanların, diyabetleri, ısı döngülerini kontrol etmek için ilaç alan köpeklerin, durumu iyileştirmek için daha yüksek risk altında oldukları için diyabet alabileceği de düşünülmektedir. 
Pankreas / insülin üretimi ile ilgili sorunlar da bir nedendir, bu yüzden Pankreatit de bir faktör olabilir.


thepetdoctormb

TEŞHİS

Veteriner hekiminiz evcil hayvanınızın her semptomunu izleyecek, kaydedecek, tam kan sayımı, kimyasal profil ve idrar tahlili gibi bir dizi test uygulayacaktır. Sadece bu testler diyabeti teşhis etmek ve başlangıç ​​tedavisine başlamak için yeterli olmalıdır.

Tipik olarak hastalık ile birlikte kanda ve idrarda yüksek miktarda glikoz bulunur. Anormal derecede yüksek karaciğer enzimleri ve elektrolit dengesizlikleri de yaygındır. İdrarda yüksek düzeyde keton cisimleri bulunabilir. Ketonlar karaciğerde ve böbreklerde yağ asidi metabolizmasının bir yan ürünü olarak üretilen suda çözünür bileşiklerdir.

Veteriner hekiminiz, evcil hayvan programınıza günlük egzersiz eklemeyi içerecek bir tedavi önerecektir. Köpeğinizin yiyecek ve sıvı isteklerini sağlıklı seviyelere dengelemek ve insülin talebini azaltmak birinci önceliktir. Obezite risk faktörüdür ve durumun yönetimini çok daha zorlaştırır, ancak yavaş ve titizlikle dikkat edilerek yavaşça kontrol altına alınabilir. Bir diyet kesinlikle uygulanmalıdır. Gerekirse, Doktor diyabetik evcil hayvanlar için özel olarak formüle edilmiş bir diyet önerebilir. Son olarak, köpeğinizin glikoz seviyelerini düzenlemek için insülin tedavisi kullanılacaktır. Size bir başlangıç ​​insülin dozu verilecek, evcil hayvanınıza nasıl verileceği öğretilecektir. Çoğu evcil hayvan günde iki kez ihtiyaç duyar, ancak bazen günde yalnızca bir kez doz uygulanır.