Köpeklerimizle paylaşmak istediğimiz birçok insan yemeği var, ancak bazıları diğerlerinden daha sağlıklı. Aslında, bazı yiyecekler köpeklerimiz için bile zehirlidir. Ancak korkmayın, patili arkadaşlarımıza gerçekten fayda sağlayabilecek gıdalar var. Ne olduklarını görmek için, en sağlıklı insan gıda köpeklerinin yiyebilecekleri bu listeye göz atın:

Her zaman olduğu gibi, herhangi bir diyet değişikliği yapmadan önce denetleme yapın ve veterinerinize danışın.

1 – FISTIK EZMESİ


Fıstık Ezmesi köpeklere verebilecek en iyi atıştırmalıklardan biridir. Protein, sağlıklı yağlar, niasin, B vitamini ve E vitamini açsından zengindir. Elbette evcil dostunuz için tuzsuz fıstık ezmesi tercih etmeniz gerekli.

2 – TAVUK


Tavuk eti köpekler için hem sağlıklı hem de lezzetli bir atıştırmalık ve ana yemek olabilir. Özellikle pişmiş tavuk eti. Ancak pişmiş kemikler asla köpeklere verilmemelidir. Öte yandan, çiğ tavuk ve çiğ tavuk kemikleri köpeklerimizin yemesi için sağlıklıdır. Piş tavuk kemiği yalnızca ezilip un haline getirilerek verilebilir. Pişmiş tavuk kemiği, bütün olarak yedirildiğinde ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Az pişirilmiş tavuk eti verilmesi uygundur.

3 -PEYNİR


Köpeğinizin laktoz intoleransı yoksa, peynir mükemmel bir atıştırmalık seçeneğidir. Özellikle süzme pynir, protein, kalsiyum oranı yüksektir ve yumuşak ve sindirimi kolaydır. 

4 – HAVUÇ


Havuç yüksek lif ve A vitamini içerir. Aynı zamanda düşük kalori değerine sahiptir, bu sayede köpekler için sağlıklı bir atıştırmalıktır. Yemek yemeyi seven kilolu köpekler için düşük kalorili ve lezzetlidir. Çiğ havuç dişler için faydalıdır.

5 – YOĞURT


Yoğurt, protein, kalsiyum ve sindirim kültürleriyle doludur. Özellikle yavru köpeklerde sindirim sağlığını iyileştirmek için mükemmel gıdadır. Ev yapımı yada tatlandırıcı içermeyen yoğurtları köpeğinize güvenle yedirebilirsiniz.

6 – BALKABAĞI


Konserve balkabağı veya taze, pişmiş balkabağı şeker ve baharatsız, hassas mideli köpekler için mükemmel bir seçimdir. 
Aynı zamanda mükemmel bir A vitamini ve lif kaynağıdır.

7 – YUMURTA

Yumurta çiğ veya piş olarak köpekler için oldukça sağlıklı bir gıdadır. Çiğ yumurta,
biyotin, protein, riboflavin ve selenyum yönünden zengindir. Pişmiş yumurta tuzsuz, karabiber ve herhangi bir baharat eklenmeden yedirilmelidir.

8 – YEŞİL FASULYE


Yeşil fasulye, veterinerler tarafından köpeklerinin kilo vermesine yardımcı, yüksek lif içeriğine sahip sebzedir. Haşlanarak veya çiğ tuzsuz, baharatsız hazırlanıp yedirilmesi uygundur.

9 – SOMON BALIĞI

Somon omega3 bakımından zengin, aynı zamanda balık yağları yapımında kullanılan, esansiyel yağlar içerenbir balıktır. Somon balığını kesinlikle çiğ olarak yedirmeyiniz. Az veya tam piş hazırlayıp köpeğinize yedirebilirsiniz.

10 – TATLI PATATES


Tatlı patatesler, A vitamini, lif ve diğer besin maddeleri bakımından zengin oldukları için balkabağına benzer şekilde çalışır. 

11 – ELMA

Elma birçok köpeğin severek tükettiği lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalıktır. Ancak köpeğinize elma yedirirken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar mevcut. Elma yüksek lif, A ve C vitaminleri içeren sağlıklı bir meyvedir. Köpeğinize elmayı dilimleyip kabuğuyla verebilirsiniz. Fakat elma çekirdeğini kesinlikle yedirmeyiniz, elma çekirdeği siyanür içerdiğinden, uzun vadede ciddi zararlı etkilere sebep olabilir.

12 – YULAF EZMESİ


Yulaf ezmesi birçok köpek mamasında bulunur ve tahıllara hassasiyeti olmayan için köpeğinizin yemeklerine sağlıklı bir katkıdır. Sadece vitamin ve minerallerle dolu değil, aynı zamanda mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır.

ıheartdog’dan çevrilerek alınmıştır.