Bu aşılama programı “Wsava Vaccination Guideline” ve “Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği Ulusal Aşı Rehberi” nde belirlenen kurallar çerçevesinde ve kliniğimizin bulunduğu coğrafya koşulları gözönünden bulundurularak düzenlenmiştir.

Yavru kedilerde genellikle aşılamamız 8.haftalık evde başlamaktadır.

İlk olarak iç parazit ve kene pire ilaçları uygulanır. Aynı zamanda yavru kedinin genel muayenesi yapılır. Kedinin dışkısından alınan bir örnek mikroskopta incelenerek parazitlerin varlığı ve miktarı görülür. Buna göre de özellikle iç parazit ilaçlarının tedavisi programlanır. Fakat genellikle iç parazit uygulamasını 2 ayda bir pire ve kene ilaçlarını ise ayda bir olarak uygulamaktayız.

Karma ve Kuduz aşıları literatürlere göre yapılması mecbur olan “Core” aşılar grubundadır.

YAVRU KEDİ AŞILAMA PROGRAMI

8.Hafta

İç Parazit ve Pire Kene İlaçları

9.Hafta

Karma Aşı

12.Hafta

Karma Aşı Tekrar

15.Hafta

Kuduz Aşısı

18.Hafta

Leukemi Aşı

21.Hafta

Leukemi Aşı Tekrar

YETİŞKİN KEDİ AŞILAMA PROGRAMI

2.Yıl ve Devamında

Hasta sahibinin izin vermesi durumunda öncelikle aşı titrasyon testi yapılır. Eğer test pozitifse ve titre oranı yeterliyse Karma aşı yapılmaz. Titrasyon yeterli değilse Karma Aşı yapılır. Bu durum her yıl aynı şekilde tekrarlanır.

Karma aşı yapıldıktan 3 hafta sonra

Kuduz Aşısı Tekrarlanır.

Kuduz aşı yapıldıktan 3 hafta sonra

önce titrasyon testi yapılır eğer aşı titresi tutmuşsa aşı tekrarlanmaz fakat titre yeterli değilse Leukemi aşısı tekrarlanır.

Aşılamada Önemli Konular

Karma ve Kuduz aşıları
literatürlere göre yapılması mecbur olan “Core” aşılar grubundadır.

Leukemi aşısı WSAVA ve KHVHD Aşılama Rehberlerine göre yapılması mecbur olmayan yani noncore aşılar listesindedir. Eğer veteriner hekiminiz hastanın yaşadığı koşulları gözönünden bulundurarak kedinizin durumuna göre leukemi aşısını aşılama programına ekleyebilir.

Kediler köpeklere göre daha hassas oldukları için kedilerde aynı ya da farklı aşılar arasındaki zamanı 3 ve 4 hafta olarak ayarlıyoruz.
Veteriner Hekim

Uğur Bazan