Bu aşılama programı “Wsava Vaccination Guideline” ve “Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği Ulusal Aşı Rehberi” nde belirlenen kurallar çerçevesinde ve kliniğimizin bulunduğu coğrafya koşulları gözönünden bulundurularak düzenlenmiştir.

Eğer köpeğimiz bir yavruysa;

30. günümüzde ilk olarak;

Öncelikle iç ve dış parazitlerinden temizlenir. Yapılan muayene sonucunda beslenme ve gelişim ile ilgili sorun olduğu tespit edilirse beslenme önerisi ve tedavi seçenekleri değerlendirilir. Bu zamanda yavrunun dışkısında alınacak bir örnek mikroskop altında incelenir. Parazit varlığı sözkonusu ise parazitine göre bir tedavi protokolü uygulanır. Tedavi bittikten sonra iç parazitleri için 2 ayda bir program uygulanır. Dış parazit uygulamaları genellikle pire ve keneler için yapılır. Çünkü kene ve pirelerin bölgemizde hastalık bulaştırma olasılıkları oldukça fazladır. Bu uygulama duruma göre ayda bir ense damlası ya da bravecto veya nextguard tabletlerle 3 ayda bir oral yolla tekrarlanır.

Yine ayrıca eğer nasal yolla yani burundan damla yöntemiyle olan Kennel Cough ( Barınak Öksürüğü ) Aşımız eğer ülkemizde mevcutsa bunu da hemen uyguluyoruz. Bu hastalığa karşı koruma 1 gün içerisinde başlıyor.

6.Haftaya geldiğimizde;

Kanlı ishal ve Gençlik hastalığı ikili aşısını uyguluyoruz. Eğer yavrumuz bize bu aylarda geldiyse ve daha iç dış parazit ilaçlarını olmadıysa, genel durumu kontrol edilirerek eğer enfekte olma olasılığı yüksek bir yerde yaşıyorsa parazit ilaçlarından önce kanlı ishal ve gençlik aşısı yapmamız gerekebilir.

Karma aşılar normalde 3 yıl korumalıdır. fakat Karma aşı içerisinde Leptospira Aşısının yıllık koruması vardır. Bazı firmaların karma aşılarında Leptospira aşısı ayrıdır.

8.Haftaya geldiğimizde;

Karma aşımızı uyguluyoruz. Aşıların arasındaki zaman 2-4 hafta olmasına dikkat ediyoruz. Aksi durumda aşılar bağışıklık sisteminde ciddi bir yük oluşturarak hastalıklara sebep olabilir.

10.Haftaya geldiğimizde;

Eğer burundan uygulanan Barınak Öksürüğü aşımız yoksa enjeksiyon formunu yapıyoruz.

12.Haftaya geldiğimize;

En önemli aşılardan biri olan mevzuatlarla yılda bir yapılması zorunlu hale getirilmiş olan Kuduz aşımızı yapıyoruz. Kuduz aşısının normalde koruması 3 yıldır fakat ülkemizde yıllık uygulanması yasalarla mecbur hale getirilmiştir.

16. Haftaya geldiğimizde;

Yavrunun anneden aldığı koruyucu materyal antikorlar olmadığı için özellikle karma aşının tutup tutmadığı kontrol edilir. Eğer aşı titrasyonu yüksekse aşı tekrarlanmaz, eğer düşükse Karma aşı 3.kez tekrarlanmalıdır.

Bu haftaya kadar olan aşılarımız yani Karma, Bronchine ve Kuduz aşıları WSAVA* ve KHVHD* Aşılama Rehberlerine göre yapılması kesinlikle önemli olan “Core” aşılardır.

Yapılması tamamen veteriner hekim uygun görmesine ve köpeğin yaşadığı koşullara göre değerlendirilen aşılar şunlardır.

Lyme Aşısı, kenelerden bulaşan bir hastalıktır. İnsanlara da geçen bir zoonodur. Eğer köpeğinizin yaşadığı koşullar kırsal ve bahçe ortamı ise ve pire kene mücadelesini yapılmıyorsa ya da yapılmasına rağmen yine de üzerinde pire ve kene görülüyorsa aşının yapılması gereklidir. Bunun aksi koşullarda yapılması zorunlu bir aşı değildir.

Corona Aşısı, bu aşıyı kliniğimizde aşı programında uygulamıyoruz, literatürlere ve yapılan çalışmalara göre yapılması zorunlu bir aşı değildir. Fakat hasta sahibi ve hastamızın önceki doktoru aşı listesine dahil ettiyse ilk yıl bir defa uygulamasını yapıyoruz.

YAVRU KÖPEKLER İÇİN AŞILAMA PROGRAMI

   

4.Hafta

İç Parazit ve Pire Kene ilaçlaması

KC Kennel Cough Aşısı

6.Hafta

Parvo ve Distemper Aşısı

İç Parazit İlacı

8.Hafta

Karma Aşı

İç Parazit İlacı

Pire Kene İlacı

10.Hafta

Karma Aşı Tekrar

İç parazit ilacı

12.Hafta

Kuduz Aşısı

Pire Kene İlacı

16.Hafta

Aşı titrasyon testi yapılır (+) ise karma aşı tekrarlanmaz

(-) ise Karma Aşının 3.Tekrarı yapılır.

20. Hafta

Lyme Aşısı ( Eğer veteriner hekim uygun görürse )

İç Parazit İlaçları

2 Ayda bir tekrarlanır eğer olağanüstü koşullar yoksa

Pire ve Kene ilaçları

Ayda 1 yapılır, yeni jenerasyon bazı ilaçlarda ( Bravecto ve Next Guard) 3 ay koruma olduğu için 3 ayda bir tekrarlanır.

YETİŞKİN KÖPEKLER İÇİN AŞILAMA PROGRAMI – İLK YIL AŞILAMANIN DOĞRU YAPILDIYSA

   

2.YIL ve Devamı Yıllarda

Hasta sahibi onay verirse önce aşı titrasyon testi yapılır. Eğer aşı titrasyonu devam ediyorsa sadece Leptospira aşısı tekrarlanır. Eğer devam etmiyorsa Karma aşısının tamamı uygulanır. Her yıl bu şekilde titrasyon kontrolündeki sonuca göre aşılama tekrarları devam eder.

2.Yıl ve Devamında Karma Aşıdan 15 gün sonra

Kuduz Aşısı ve Kennel Cough Aşısı

İç Parazit ilaçları

2 Ayda bir uygulamaya devam edilir.

Kene ve Pire İlaçları

Ayda bir ya da ilacına göre 3 ayda bir devam edilir.

Veteriner Hekim 
Uğur Bazan