Rektal Proplapsus

Rektal sarkma, rektal dokunun bir kısmı veya tamamı kedinizin anüsünden dışarı çıktığında meydana gelir. Rektal sorun genellikle koyu pembe veya koyu kırmızıdır. Rektum, kalın bağırsağı anüse bağlayan bağırsak yolunun bir parçasıdır. 

İki ana rektal prolapsus türü vardır: 

  • Eksik : Bu durumda, kediniz işemek veya kaka yapmak için ıkındığında, genellikle fazla bir şey üretemeden rektal doku dışarı çıkar. Kedinin ıkınması bittikten sonra rektal doku normal pozisyonuna geri dönecek ve artık görünmeyecektir. Ancak bu ciddi bir durumdur çünkü daha da kötüleşebilir ve tedavi edilmelidir. 
  • Tam : Tam bir rektal prolapsusta, rektumun tüm katmanları anal açıklıktan dışarı çıkar. Rektumun iç astarı dışarıdan görülebilen (dışa dönük) bir tüp gibi görünecektir. Tam bir rektal prolapsus, acil veteriner müdahalesi gerektirir.

Kedilerde Rektal Prolapsus Belirtileri

Rektal sarkması olan kediler genellikle çok rahatsız davranırlar ve fazla hareket etmek istemeyebilirler. Prolapsusun nedenine bağlı olarak rektumlarını yalayabilirler ve kaka yapmak, işemek veya doğum yapmak için duruş ve ıkınmaya devam edebilirler. 


Açığa çıkan rektumun rengi önemlidir. Yakın zamanda sarkmış bir rektum koyu pembe olacaktır, ancak şişme ve açığa çıkma ilerledikçe hızla koyu kırmızıya dönecektir. 


Rektum sarkması hızlı bir şekilde tedavi edilmezse rektum çok koyu kırmızıdan siyaha dönebilir. Daha koyu renkler, doku ölümünün (örneğin, nekroz) bir işareti olabilir. Bu çok ciddi ve uzun vadeli komplikasyonlara neden olabilir. Sarkmış rektumun duvarı da kırılabilir (örneğin ülser) ve şişebilir.
 

Kedilerde Rektal Proplapsusun Nedenleri

Rektal prolapsus, bir kedinin işerken veya kakasını yaparken çok fazla zorlanmasına neden olan herhangi bir tıbbi durumdan kaynaklanabilir. Süzme, rektumu destekleyen dokuyu zayıflatır. 


Bu koşullar kedilerde rektal prolapsusa neden olabilir: 

  • Bağırsak parazitleri 
  • İshal
  • Kabızlık 
  • Yabancı bir cisim nedeniyle kolon veya rektumun tıkanması
  • Rektal veya vajinal kitle
  • idrar tıkanıklığı 
  • Doğurmak 

Yavru kedilerde bağırsak parazitlerine bağlı ishal, rektal sarkmanın en yaygın nedenidir. 

Manx kedisi gibi bazı kedi ırkları veya kuyruğu kesilmiş kediler, rektum ve anüslerine giden sinirler etkilenmişse rektal prolapsusa daha yatkın olabilir.

Veterinerler Kedilerde Rektal Prolapsusu Nasıl Teşhis Eder?

Kedilerde rektal prolapsus tanısı fizik muayene ile konulur. Vakaların çoğu bir veteriner tarafından görüldüğünde, sarkma genellikle tamamlanır, bu nedenle rektum yalnızca bir kedi kaka yaparken görünür olmak yerine sürekli olarak açığa çıkar. 

Tamamen sarkmış bir rektum, anüsten çıkıntı yapan uzun, tübüler bir kütle gibi görünecektir. Rektal kitleler bazen rektal prolapsus gibi görünebilir. Genel olarak, anal açıklıktan çıkıntı yapan herhangi bir doku görürseniz, hemen veterinerinizi görmelisiniz. 

Sarkma teşhis edildikten sonra, veterineriniz altta yatan bir neden olup olmadığını belirlemeye çalışacaktır. Altta yatan nedeni tedavi etmek bazen durumu çözebilir. Rektal prolapsusun altında yatan nedenler arasında bağırsak parazitleri, rektal kitleler, rektum stenozu (daralma) veya genişlemiş bir prostat bulunur. Bu koşulların tümü, kedinizin kakasını yaparken zorlanmasına neden olabilir ve bu da rektal sarkmaya neden olabilir. 

Bağırsak parazitlerini dışlamak için bir dışkı örneği kontrol edilmelidir. Kan tahlili ve karın röntgeni ve sarkmanın altında yatan nedenin yalnızca fizik muayeneye dayalı olarak açık olmadığı durumlarda önerilebilir. 

Kedilerde Rektal ve Anal Prolapsus Tedavisi

Kedinizde basit bir rektal prolapsus olabilir veya rektumun bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması gereken rektal prolapsus ameliyatı gerektirebilir. Ayrıca rektal prolapsusun altında yatan nedeni de tedavi etmeniz gerekecektir.

Basit Rektal Prolapsus

Rektal prolapsus tedavisi genellikle kedinize işlem sırasında anestezi uygulanmasını gerektirir. Sarkmış bir rektumun küçültülmesi ağrılı olabilir ve sarkmış bir kedi zaten acı ve sıkıntı içinde olacaktır. 

Kediniz güvenli bir şekilde uyuduktan sonra rektum dokusu özenle ve derinlemesine temizlenecektir. Şişlik varsa, veterineriniz şişmeyi azaltmak için ilaçlar veya hipertonik salin (düzenli salin solüsyonundan daha yüksek tuz konsantrasyonuna sahip özel bir salin solüsyonu) kullanabilir. Rektal bir kitle veya başka bir anormalliği dışlamak için bir rektal muayene de yapılmalıdır. 

Rektal doku hala sağlıklıysa, veterineriniz rektumu steril salinle iyice yıkadıktan sonra genellikle prolapsusu manuel olarak azaltabilir. Temizlendikten sonra, rektum yağlanacak ve pelvik boşluğun içine yavaşça yerleştirilecektir.

Sarkma azaltıldıktan sonra, kediniz iyileşirken rektumun tekrar sarkmaması için anal açıklığı küçültmek için kese ipi dikişi olarak bilinen bir teknik kullanılır. 

Rektum Proplapsus Ameliyatı

Rektum, dokunun nekrotik (siyah ve ölmekte olan) hale gelmesine yetecek kadar uzun süre sarkmışsa, rektumun ölmekte olan kısmı cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Sağlıklı rektal doku daha sonra cerrahi olarak daha sağlıklı dokuya yeniden bağlanır. 

Rektumun ne kadar çıkarılması gerektiğine bağlı olarak, bu durum fekal inkontinansa (bağırsak hareketlerini kontrol edememe) veya diğer eliminasyon sorunlarına neden olabilir. Bunlar geçici veya uzun vadeli olabilir.

kolopeksi

Bir kedinin tekrarlayan rektal prolaps öyküsü varsa veya ölü dokuyu çıkarmak için ameliyat gerekiyorsa kolopeksi adı verilen bir prosedür gerçekleştirilebilir. Bir kolopekside, rektum karın duvarına bir iç sütür (dikiş) kullanılarak bağlanır. Bu kapsamlı bir karın ameliyatıdır, ancak tekrarlayan sarkma olaylarını önlemeye yardımcı olabilir. 

Altta yatan Nedeni Tedavi Etmek

Rektum sarkmasının tekrarlamaması için sarkmanın altında yatan nedenin de tedavi edilmesi gerekir. Bu tedavi altta yatan nedene bağlı olacaktır. 

Sarkma yavru doğurmaktan kaynaklanıyorsa, kedinizin tekrar olmaması için kısırlaştırılması gerekir. 

Bağırsak parazitleri haşarat giderme ile tedavi edilebilirken, idrar taşı veya tıkanıklığı kendi tedavisine ihtiyaç duyacaktır ve bu böyle devam eder. 

Kedilerde Rektal Proplapsusun İyileşmesi ve Tedavisi

İyileşme döneminde kedinizde ishal olursa, hemen veterinerinizle iletişime geçin. Kedinizin muhtemelen ek tedaviye ihtiyacı olacaktır. İshal, başka bir rektal prolapsus riskini artırır. 

Ameliyattan sonra çoğu kediye ağrı kesici ilaçlar, dışkı yumuşatıcılar ve muhtemelen antibiyotikler verilecektir. İlaçları, ameliyat sırasında rektal dokularının sağlığına bağlıdır. Epidurallar bazen kediniz tuvalete gittiğinde ıkınma dürtüsünü ortadan kaldırmak için ve bir ağrı kontrolü biçimi olarak kullanılır. 

Epidural alan ve/veya rektal sarkması cerrahi olarak onarılan bir kedinin, durumuna bağlı olarak 1-3 gün hastanede kalması gerekebilir. Kediniz bir kese ipi aldıysa, işlemin yapıldığı gün eve gönderilebilir. 

Bir rektal prolapsus onarımından sonraki dinlenme süresi, bir şekilde bir kese ipi yapılıp yapılmadığına veya rektumun bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması gerekip gerekmediğine bağlıdır. Onarım ne kadar ciddi olursa, dinlenme süresi o kadar uzun ve katı olacaktır.


Basit Rektal Prolapsus Sonrası İyileşme

Rektal dokunun sağlıklı olduğu ve herhangi bir komplikasyon olmadan küçültülebildiği basit bir rektal prolapsustan iyileşme, kediniz iyileşirken kese ipinin 5-7 gün yerinde kalmasını gerektirir. 
İyileşme döneminde, dikişin erken düşmesine ve enfeksiyon riskini artırmasına neden olabilecek yalamayı önlemek için kedinizin bir E-yaka takması gerekir. 

Kediniz kakasını yaparken kese ipi sütür üzerindeki baskıyı azaltmak için yumuşak yiyecekler ve dışkı yumuşatıcılar reçete edilecektir. Kediniz iyileştikten sonra, kese ipi bir veteriner tarafından çıkarılmalıdır, o da kedinizi normal mama için temizleyecektir. 


Prolapsus Ameliyatı Sonrası İyileşme

Rektumun bir kısmının cerrahi olarak çıkarılmasını gerektiren bir sarkma onarımından sonra iyileşme biraz daha uzun sürecektir. Ameliyattan sonra çoğu kedinin bir E-tasma takması ve 10-14 gün veya daha uzun süre yumuşak yiyecekler ve dışkı yumuşatıcılar kullanması gerekir. 

Sarkma onarımı için potansiyel komplikasyonlar, sarkmanın tekrarlaması (onarımın başarısız olduğu anlamına gelir), fekal inkontinans ve enfeksiyonu içerir. 


Proplapsusun Tekrarlaması

Kediniz başka bir sarkma yaşarsa, anüsten çıkıntı yapan rektal doku ile ilk oluşuma çok benzer görünecektir. Enfekte ise doku kırmızı ve şiş olur ve kedinizin anüsünün çevresinde akıntı görebilirsiniz.

Fekal inkontinans veya kakayı kontrol edememe nadirdir, ancak rektumun bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması gerekiyorsa mümkündür. 

Kedilerde Rektal Prolapsus SSS

Kedilerde rektal prolapsus kendi kendine iyileşebilir mi?

Hayır. Kediler iyileşmede harika olsalar da, ciddi komplikasyonları önlemek için rektal prolapsus her zaman bir veteriner tarafından tedavi edilmelidir. Bu ciddi ve acı verici bir durumdur ve fark edilir edilmez tedavi edilmelidir. 

Bir kedide rektal prolapsus tedavi edilmezse ne olur?

Rektal prolapsus zamanında tedavi edilmezse rektum şişer, yaralar oluşur ve kurumaya başlar. Bu daha sonra dokunun nekrozuna (ölümüne) yol açabilir ve enfeksiyon, sepsis ve ölüme neden olabilir. 

Kedilerde hemoroid ile rektal prolapsus arasındaki farkı nasıl anlarsınız?

Kediler, ishal veya anal kese hastalığından anüs çevresinde iltihap kapabilmelerine rağmen, insanlarda olduğu gibi gerçekten hemoroid almazlar. 


Kediniz anüs çevresinde herhangi bir şişme, kızarıklık ve iltihaplanma belirtisi gösteriyorsa, veterinerin dikkat etmesi gerekir. Kedinizin rektumunun sarkmış olup olmayacağına dair herhangi bir sorunuz varsa, hemen veterinerinizle veya bir acil servis kliniğiyle iletişime geçin. 


Ayrıca, kediniz işemek veya kaka yapmak için zorlanıyorsa, veterinerinize başvurmanız gerekir. Bu sadece tıbbi bir acil duruma işaret etmekle kalmaz, aynı zamanda rektal prolapsusla da sonuçlanabilir. 

Vet. Dr. Uğur Bazan
 Kaynak . PetMD