Alerji, alerjik reaksiyonlara neden olan belirli maddelere karşı bir bağışıklık tepkisi duyarlılığıdır. Bunlar antijenler veya alerjenler olarak sınıflandırılır. Tipik olarak, alerjenler doğası gereği zararsızdır (polen, yiyecekler veya toz gibi), ancak bazı kişilerde vücut aşırı tepki verir ve alerji semptomlarına neden olan bir inflamatuar yanıtı uyarır.

Alerjisi olan insanlar tipik olarak kaşıntılı, sulu gözler, hapşırma ve burun akıntısı gibi semptomlara sahiptir. Kedi arkadaşlarımızda da bu sorunlar olabilir, ancak daha yaygın olarak aşağıdaki vücut sistemlerinin bir kombinasyonunda alerjiler gösterirler:

 • Cilt : Kaşıntı, kedilerin derilerini ve kürklerini yalamasına, çiğnemesine veya ovmasına neden olarak enfeksiyonlara ve saç dökülmesine neden olabilir. Cilt en çok etkilenen organ sistemidir.
 • Gastrointestinal : Semptomlar genellikle kusma veya ishal olarak kendini gösterir.
 • solunum :Bu, genellikle burun akıntısı ile birlikte alt ve üst solunum yollarını içerir.
 • Oküler : Alerjenler sıklıkla konjunktivite neden olur .

Alerjiler kedilerde son derece yaygındır ve tipik olarak kedi ve evcil hayvan ebeveynlerinin yaşam kalitesini etkileyebilecek ömür boyu süren bir durumdur. Bazı ırklar alerjiye daha yatkın olsa da, tüm kedilerde ortaya çıkabilir. Erken müdahale, uzun vadeli başarı için kritik öneme sahiptir. Kedinizin alerjiden muzdarip olabileceğini fark ettiğiniz anda, muayene için veterinerinizi arayın.

Kedilerde Alerji Türleri

“Alerji” terimi genel bir etikettir. Veteriner Doktorlar, kedilerde bu altı ana alerji türünü tanır:

 • Gıda alerjisi
 • Atopik dermatit veya çevresel alerjiler
 • Pire alerjisi dermatiti
 • Alerjik kontakt dermatit
 • Kutanöz ilaç döküntüleri
 • Alerjik bronşit veya kedi astımı

Kedilerde Alerji Belirtileri

Her tür alerji, kedilerde benzer, örtüşen klinik belirtilere neden olabilir. Bu semptomların yoğunluğu değişir ve yıllar içinde gelişebilir.

Gıda Alerjisi

Gıda alerjileri, çevresel alerjilere çok benzer görünebilir. Gıda alerjisi olan tüm kedilerin kusma, ishal, şişkinlik ve hipersalivasyon gibi gastrointestinal belirtileri olmaz. Birçoğunun, özellikle yüz, baş ve boyun çevresinde kaşıntı dahil olmak üzere cilt semptomları olacaktır. Gıda alerjileri tipik olarak mevsimsel değildir, yani tüm yıl boyunca meydana gelirler.

Atopik dermatit

Atopi veya çevresel alerjiler, gıda alerjilerini taklit edebilir. Kaşıntı, kulak enfeksiyonları, saç dökülmesi, cilt plakları ve püstüllere ek olarak en çok bildirilen klinik bulgudur. Çoğu zaman, kediler tekrarlayan sekonder bakteriyel ve maya enfeksiyonlarına sahiptir. Atopi ayrıca astım benzeri solunum sorunlarına ve konjunktivite neden olabilir.

Pire Alerjisi Dermatiti

Pire alerjileri sadece cildi etkiler. Tarihsel olarak, pire alerjisi olan kedilerin pire kontrolü ya zayıftır ya da hiç yoktur. Baş ve boyun en sık iç uyluk ve karın yanı sıra etkilenir. Çoğu zaman, kedilerde yoğun kaşıntı vardır ve bu da kaşıntıyı gidermek için kaşınma, çiğneme ve sürtünmeden kaynaklanan kendi kendine travmaya neden olur.

Alerjik Kontakt Dermatit

Alerjik kontakt dermatit, polen, maya veya akarlar gibi belirli bir tetikleyiciye maruz kaldıktan sonra ciltte lezyonlar olarak ortaya çıkar. Konum doğrudan temas ile belirlenir. Kontakt dermatiti olan çoğu kedi, temas bölgesinde kızarıklık, şişme, püstüller ve kabuklanmalar gösterir. Bu yerlerdeki kaşıntı orta veya şiddetli olabilir.

Kutanöz İlaç Erüpsiyonları

Kutanöz ilaç döküntüleri, herhangi bir türe karşı alerjik reaksiyonlardır.uyuşturucu. Klinik belirtiler, yer ve ciddiyet bakımından farklılık gösterirler. Kediler çoğunlukla kaşıntı, kızarıklık, kızarıklık, şişme, iltihaplanma, kurdeşen ve ciddi vakalarda hücresel ölüm ve deride çarşaflar halinde dökülme yaşarlar. Bu tip alerji kedilerde nadir görülür.

Alerjik Bronşit

Alerjik bronşit aynı zamanda astım olarak da bilinir. Kediler tipik olarak hırıltılı solunum yapar, öksürür ve zor nefes alır.

Kedilerde Alerjilerin Nedenleri

Gıda Alerjisi

Kedilerde gıda alerjilerinin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Herhangi bir protein, karbonhidrat, koruyucu, katkı maddesi veya boya potansiyel olarak alerjen olabilir. Tipik olarak, bir kedinin bağışıklık sistemi bir protein tarafından aşırı uyarılır. En sık bildirilen alerjiler sığır eti, balık ve tavuktur. Kedilerin tahıllara, mısıra veya glütene alerjisi olabilirken, ana protein kaynaklarından çok daha az yaygındır. Bazı araştırmalar Siyam kedileri ve altı ayın altındaki kedilerin gıda alerjisi geliştirme oranlarının daha yüksek olabileceğini göstermektedir.

Atopik dermatit

Atopi veya çevresel alerjiler, iltihaplı, kaşıntılı deri hastalığı ile karakterizedir. Genetik nedenler kedilerde iyi belgelenmemiştir, ancak atopi Habeş, Devon Rex ve 3 yaşından küçük evcil kısa tüylü kedilerde daha sık görülür. Atopinin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Polen
 • küf sporları
 • Maya
 • Toz ve depolama akarları
 • Hayvan veya insan kepeği

Pire Alerjik Dermatit

Pire alerjik dermatiti, pire tükürüğüne aşırı duyarlı bir reaksiyon olarak ortaya çıkar.

Alerjik Kontakt Dermatit

Alerjik kontakt dermatit, kedilerde nadir görülür ve aşağıdakilerle temas bölgesinde gecikmiş bir aşırı duyarlılık reaksiyonu içerir:

 • Bitkiler (polen, çimenler, ağaçlar)
 • İlaçlar (topikal ilaçlar, kulak ilaçları, sabunlar, şampuanlar, böcek ilaçları)
 • Ev eşyaları (lifler, boyalar, cilalar, temizleyiciler)
 • Diğer (pirinç unu, klorlu su)

Kutanöz İlaç Erüpsiyonları

Herhangi bir ilaç kutanöz ilaç reaksiyonuna neden olabilir. Bir doz veya birden fazla dozdan sonra olabilir. Bir ilaç patlamasına neden olan daha yaygın ilaçlar arasında antibiyotikler, antikonvülsanlar, antihipertansifler, NSAID’ler ve antiaritmik ilaçlar bulunur.

Alerjik Bronşit

Astım, bir kedinin bağışıklık sistemi havadaki alerjene aşırı tepki vererek hava yolu iltihabına ve hava yolunun daralmasına neden olduğunda ortaya çıkar. Sigara dumanı, kötü çevre hijyeni, tozlu kedi kumu, saç spreyi, küfler, polen, tozlar, ev kimyasalları ve oda spreylerinin tümü potansiyel alerjenlerdir.

Veterinerler Kedilerde Alerjileri Nasıl Test Eder?

Gıda Alerjisi

Besin alerjisinden şüphelenilen kedilerde, diyetle eliminasyon denemesi ana teşhis yöntemidir. Çevrimiçi olarak tükürük testi kitleri satın alabilir veya gıda alerjilerini test etmek için kan tahlili gönderebilirsiniz, ancak şu anda bu testlerin doğru olduğunu gösteren güvenilir bir veri yoktur.

Bir diyet denemesi tipik olarak iki yoldan biriyle yapılır:

Yeni protein diyetleri , kışkırtıcı alerjeni (sığır eti, tavuk veya balık) ortadan kaldırır ve bunun yerine kediye, bağışıklık sistemlerinin daha önce hiç görmediği ve bu nedenle muhtemelen reaksiyon göstermeyeceği yeni veya yeni bir protein sunar. Yaygın yeni proteinler arasında beyaz balık, somon, hindi, kanguru, tavşan, ördek ve geyik eti bulunur.

Hidrolize protein diyetleri  , bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkarmamaları için mümkün olan en küçük moleküler ağırlığa bölünmüş bileşenler içerir.

Klinik bir iyileşme olması için diyet denemeleri iki ila üç ay sürebilir. Eşzamanlı diğer alerji türleri ve uyum nedeniyle sinir bozucu ve yorumlanması zor olabilir. Diyet denemesi sırasında kedi, sonucu etkilemeden başka bir yiyecek, ikram veya insan yiyeceği yiyemez.

Atopik dermatit

Veteriner hekimler, belirli çevresel alerjenleri teşhis etmek için iki ana test kullanır:

Bir seroloji alerji testi , kandaki alerjene özgü reaksiyonları ölçer. Bu, pratisyen hekimlerin çoğunun kolayca uygulayabileceği basit bir testtir.

İntradermal test , veteriner dermatologlar tarafından gerçekleştirilen altın standart teşhis testidir. Test alerjenleri deriye enjekte edilir ve kedi o antijene duyarlıysa bir kabarıklık veya şişlik oluşturur. Bu genellikle sedasyon gerektirir.

pire alerjisi

Pire ve pire kiri bulmak, pire alerjisini teşhis etmeye yardımcı olabilir, ancak gerekli değildir. Pireleri tanımlamak için bir pire tarağı kullanışlıdır.

Pire alerjisini teşhis etmeye yardımcı olmak için kan testleri (atopik dermatit için kullanılanla aynı) kullanılabilir. Birçok veteriner klinik muayene ve yalnızca geçmişe dayalı bir pire alerjisi tedavisi yapacaktır. Uygun pire önleme ile tedaviye yanıt genellikle kendi başına teşhis sağlar.

Alerjik Kontakt Dermatit

Alerjik kontakt dermatitin nedenini bulmak, evcil hayvan ebeveynlerinden önemli ölçüde zaman ve yatırım alan gerçek bir dedektiflik işidir. Alerjik kontakt dermatiti test etmek için veteriner hekimler bir yama testi yaparlar. Evden veya dış mekandan alınan malzemeler vücut üzerindeki bölgelere uygulanarak 7 ila 14 gün boyunca günlük olarak kontrol edilir. Biyopsiler, şüpheli kontakt dermatit vakalarında da yararlıdır.

Kutanöz İlaç Erüpsiyonu

İlaç reaksiyonları, tipik olarak, kedi hastalanmadan hemen önce ilaç uygulama öyküsü ve ilaç kesildiğinde meydana gelen iyileşme ile teşhis edilir. Herhangi bir ilaç cilt reaksiyonuna neden olabilir, ancak bazılarının prevalansı daha yüksektir ve bir veterineri şüpheye düşürebilir.

Alerjik Bronşit

Astım çoğunlukla radyografilerde veya X-ışınlarında teşhis edilir. Veteriner hekimler ayrıca genel sağlığı belirlemek için muhtemelen kan çalışması yapacaklar ve diğer teşhisleri ekarte etmek için kültürler uygulayabilirler.

Kedilerde Alerji Tedavisi

Gıda Alerjisi

Çoğu gıda alerjisi, rahatsız edici gıdayı kedinizin diyetinden çıkararak tedavi edilir.

Alevlenmeler sırasında tedavi destekleyicidir ve mevcut klinik belirtilere dayalıdır. Akut vakalarda steroidler, antibiyotikler, ishal önleyiciler, antihistaminikler ve bulantı önleyici ilaçlar kullanılabilir.

Atopik dermatit

Atopiyi tedavi etmek için tercih edilen yöntem immünoterapi veya alerji aşısıdır. Bu aşılar enjekte edilebilir veya dil altından verilebilir. Formülasyonlar, test sonuçlarına ve bireysel alerjenlere göre özel olarak yapılır, ancak tam etki için üç aydan bir yıla kadar sürebilir.

Siklosporin gibi immünosüpresif ilaçlar, alerji semptomlarını immünoterapiden daha hızlı, genellikle bir ay içinde kontrol altına alabilir.Bununla birlikte, bu ilaç, bağışıklık sistemini baskılama kabiliyeti nedeniyle daha fazla kan çalışmasının izlenmesini gerektirir.

Şiddetli ataklar sırasında, kediler klinik belirtilerine göre destekleyici bakıma ihtiyaç duyabilir. İlaçlar şunları içerebilir:

 • Steroidler
 • Sekonder enfeksiyonlar için antibiyotikler ve antifungaller
 • Ağrı kesici ilaçlar
 • topikal terapi
 • Antihistaminikler

pire alerjisi

Şüpheli veya doğrulanmış bir pire alerjisi olan kediler pire kontrol tedavisi almalıdır. Yalnızca kediler için özel olarak üretilmiş ürünleri kullanmak önemlidir . Çoğu ürün topikal bir sıvı veya yaka içinde gelir. Pirenin yaşam döngüsüne bağlı olarak, bu kediler çevresel dekontaminasyona ek olarak en az 3 ay boyunca tedavi edilmelidir.

Erken evrelerde destekleyici tedavi gerekebilir. Kediler sıklıkla ikincil enfeksiyonlara sahiptir ve antibiyotiklere, steroidlere, antienflamatuarlara veya topikal tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Alerjik Kontakt Dermatit

Tespit edildikten sonra, kusurlu madde birincil tedavi yöntemi olarak ortadan kaldırılmalıdır. Hipoalerjenik şampuanlar ve mendiller rahatsız edici alerjenin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir, ancak (evcil hayvan ebeveynlerinin bildiği gibi) tüm kediler bu tedaviden memnun değildir.

Diğer tedaviler arasında topikal terapi, steroidler, immünosupresif ve immünomodülatör ilaçlar yer alır.

Kutanöz İlaç Erüpsiyonları

Kutanöz ilaç döküntülerinin çoğu, rahatsız edici ilacı durdurarak tedavi edilir. Bazı vakalar destekleyici bakım, hastaneye yatış ve ağrı tedavisi gerektirebilir. Şiddetli reaksiyonlar, immünosüpresif tedavi gerektirebilir.

Alerjik Bronşit

Astım tedavisi klinik belirtilerin şiddetine bağlıdır. Bazı kediler için alerjeni ortadan kaldırmak semptomları iyileştirecektir. Ne yazık ki, nedeni belirlemek genellikle zordur, bu da steroidler, bronkodilatörler ve immünoterapi ile günlük ilaç tedavisinin gerekli olabileceği anlamına gelir. Solunum sıkıntısı yaşayan kediler hastaneye kaldırılmayı ve oksijen desteğini gerektirir.

Solunum güçlüğü tıbbi bir acil durumdur. Kediniz ağzı açıkken nefes alıyorsa veya zor nefes alıyorsa, hemen veterinere başvurun.

Kedilerde Alerjiler İçin İyileşme ve Yönetim

Zamanla, evcil hayvan ebeveynlerini sevme taahhüdü ve bir veterinerle yakın ilişki ile alerjiler yönetilebilir ve kediniz iyi bir yaşam kalitesinin tadını çıkarabilir. Alerjiler tipik olarak iyileştirilemez, ancak izleme ve alevlenmeler meydana gelirse erken müdahale ile kediler hızla normale dönebilir.

Risk faktörleri, özellikle atopili kedilerde, uzun alerji mevsimleri ve yüksek polen seviyeleri olan ortamları içerir. Birden fazla alerji türü olan kedileri teşhis etmek, tedavi etmek ve yönetmek daha zordur.

Ek olarak, pire alerjisi ve kontakt dermatit gibi bazı alerjiler, kediler yaşlandıkça daha şiddetli ve kronik hale gelir. Kedinizin alerjilerini yönetmek için en iyi tedavileri belirlemek için veterinerinizle birlikte çalışın.

Kedilerde Alerjiler SSS

Kedinizin alerjisi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Alerjisi olan kedilerin tipik olarak cilt sorunları vardır ve kaşınırlar. Bu, alerjileri olduğu anlamına gelmez, ancak bu bir olasılıktır. Kedinizin alerjisi olup olmadığını yalnızca veterinerinizle test ederek belirleyebilirsiniz.

Kedime alerji için ne verebilirim?

Herhangi bir ilaç veya takviye uygulamadan önce daima veterinerinizle konuşun. Kedinizin özel alerjisine bağlı olarak, mama ve ilaç kombinasyonu ile tedavi edilebilir.

Kedilerde en yaygın alerjiler nelerdir?

Gıda alerjisi ve çevresel alerjiler en yaygın olanlarıdır.

Veteriner Dr. Uğur Bazan

Kaynak. PetMD