Hava durumundan evcil hayvanınızın egzersizine, diyetine ve tıbbi koşullarına kadar pek çok şey köpeğinizin her gün ne kadar su içtiğini etkileyebilir.

Tıbbi olarak polidipsi olarak bilinen aşırı susuzluk çoğu zaman fark edilmeyebilir. Bununla birlikte, köpeğinizin normalde ne kadar su içtiğini bilmek önemlidir, böylece rutinlerinde herhangi bir değişiklik olduğunu fark edebilirsiniz. Çok fazla su içmek, bir şeylerin ters gittiğinin bir işareti olabilir ve tıbbi bir durumun erken teşhisi genellikle tedaviyi daha basit ve daha az invaziv hale getirir.

Köpeğinizin su alımının neden artmış olabileceği ve sonraki adımlarınızın ne olması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

köpekler neden çok su içer?
köpekler neden çok su içer?

Bir Köpek Günlük Ne Kadar Su İçmeli?

Bir köpeğin su alımı için genel bir kılavuz , vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 1 ons sudur. Örneğin, 10 kiloluk bir köpek günde yaklaşık 10 ons su içmelidir.

Yavru köpekler, çok aktif köpekler, emziren köpekler ve sıcak iklimlerde yaşayan köpekler genellikle genel yönergeden daha fazla su içerler. Köpeğiniz ayrıca su içeren konserve mamalar yerse normalden daha az su içebilir.

Köpeğiniz günde ne kadar su içerse içsin, veterineriniz tarafından özel olarak yönlendirilmedikçe ASLA köpeğinizi sudan mahrum bırakmayın. Köpeğinizin her zaman, hatta gece boyunca veya çok su içiyor ve daha sık dışarı çıkması gerekiyorsa bile suya erişimi olmalıdır. Su yoksunluğu dehidrasyona neden olabilir ve elektrolit dengesizliklerine ve bazen böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Köpeğinizin Günlük Ne Kadar İçtiğini Nasıl Belirlersiniz?

Köpeğinizin ne kadar su içtiğini görmek için, su kabını her gün aynı saatte aynı seviyeye kadar doldurun. Kesin olmak istiyorsanız, sabahları kaseye ne kadar su koyduğunuzu ölçün, ardından günün sonunda ne kadar kaldığını ölçün.

Kenarlarında ölçüleri olan çanaklar da vardır. Kase dökülme eğilimindeyse veya evdeki herhangi bir evcil hayvan veya küçük çocuk tarafından devrildiyse bu işe yaramayabilir.

Birden fazla evcil hayvanınız varsa ve bunlar mikroçipliyse, yalnızca belirli mikroçiplere açılacak ayrı kaseler alabilirsiniz, bu da bir köpeğin günlük ne kadar içtiğini izole etmeyi kolaylaştırır.

Ancak köpeğinizin normalden çok daha fazla içtiğini veya çok daha sık çiş yapması gerektiğini fark ederseniz, veterineri görmek için randevu alın.

Köpeğinizin su alımını takip etmek için bu su kaselerini ve çeşmeleri deneyin:

 • Pet AKAR Su Çeşmesi
 • Seramik Yükseltilmiş Suluk
 • Paslanmaz Çelik Kase

Köpeğim Neden Bu Kadar Çok Su İçiyor?

Bir köpeğin gün boyunca ne kadar su içtiğini etkileyen birçok faktör vardır. Köpeklerin aşırı susamasının birçok tıbbi nedeni de vardır. İşte normalden daha fazla su içmenin olası nedenlerinin bir listesi.

Konserve Gıda Diyeti

Konserve mamalar kuru mamalardan daha fazla su içerir, bu nedenle konserve mama yiyen köpekler daha az su içebilir. Bunun nedeni, günlük su alımlarının bir kısmını yiyeceklerinden almalarıdır.

Yaş

Yavru köpekler genellikle daha fazla suya ihtiyaç duyarlar çünkü böbrekleri de idrarı konsantre etmez, bu da idrara çıkmanın artmasına neden olur. Ayrıca daha aktif olma eğilimindedirler ve kusma veya ishal yoluyla daha fazla su kaybederler. Geriatrik köpekler ayrıca bilişsel işlev bozukluğu veya tıbbi sorunlar nedeniyle daha fazla (veya daha az) içebilir.

ilaçlar

Bazı ilaçlar artan susama ve idrara çıkma neden olabilir. Bu ilaçlar arasında diüretikler ( furosemid veya torsemid gibi), nöbet önleyici ilaçlar ( fenobarbital gibi ) ve kortikosteroidler ( prednizon gibi ) bulunur.

Sıcak İklimler

Daha sıcak bölgelerde yaşayan köpekler daha kolay susuz kalabilir ve bu da su alım gereksinimlerini artırır.

Sık Egzersiz veya Artan Aktivite

Sık egzersiz yapan köpekler, kendilerini nemlendirmek için daha fazla suya ihtiyaç duyacaktır. Yavru köpekler ayrıca daha yüksek aktivite seviyeleri nedeniyle yetişkin köpeklerden daha fazla su içebilir.

Sağlık Koşulları

Bazı tıbbi sorunlar aşırı susuzluğa yol açabilir. En yaygın nedenler şunları içerir:

Elektrolit Dengesizlikleri

Sodyum veya tuz dengesizlikleri köpeklerde susuzluğun ve idrara çıkmanın artmasına neden olabilir. Sodyum suyu kendisine çeker ve suda sodyum ve potasyum dengesizliği varsa böbrekler suyu uygun şekilde tutmaz veya depolamaz.

Dehidrasyon, yüksek sodyumlu yemekler, belirli toksinler ve diğer tıbbi durumlar elektrolit sorunlarına neden olabilir. Kusma, ishal , uyuşukluk , yemek yememe , halsizlik ve/veya nörolojik belirtiler (örneğin, daire çizme, düşme, ataksi veya nöbetler) fark ederseniz, köpeğinizi veterinere götürün.

dehidrasyon

Isı, egzersiz ve hastalığın tümü dehidrasyona neden olabilir ve su arama davranışına yol açabilir. Dehidratasyonla ilişkili belirtiler arasında uyuşukluk, yapışkan diş etleri, sarkık tükürük, parlak kırmızı diş etleri , aşırı nefes alma ve deride çadırlanma yer alabilir. Şiddetli susuzluk çok zararlı ve hatta ölümcül olabilir, bu nedenle bu belirtileri görürseniz köpeğinizi bir veterinere götürmeniz önemlidir.

Kusma veya İshal

Bunlar dehidrasyona yol açarak köpeğin daha fazla su içmesine neden olabilir. Köpeğiniz bir kerede çok fazla su içerse, daha fazla kusmaya neden olabilir . Gastrointestinal belirtiler sık, şiddetli veya kalıcı ise, veteriner bakımına başvurun.

Hipertermi veya Ateş

Yüksek vücut ısısı, enfeksiyon, iltihaplanma, ağrı, bağışıklık aracılı hastalık, toksin alımı, aşırı egzersiz ve/veya sıcak çarpması nedeniyle köpeklerde susuzluğun artmasına neden olabilir.

Köpeğiniz aşırı derecede nefes alıyorsa, çok uyuşuk görünüyorsa veya önemli ölçüde ip benzeri tükürük ve/veya kiraz kırmızısı diş etleri varsa, değerlendirme için onu mümkün olan en kısa sürede bir veterinere götürün.

Böbrek yetmezliği

Böbrek yetmezliği (veya böbrek yetmezliği), böbreklerin atık ürünleri verimli bir şekilde filtreleyememesi olarak tanımlanan kronik ilerleyici bir durumdur. Toksinler kan dolaşımından süzülürken, yanlarında fazla su çekerler ve bu da idrara çıkmanın artmasına neden olabilir. Bu da dehidrasyona ve su alımında artışa neden olur.

Böbrek yetmezliğinin şiddeti, ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Erken aşamalarda, sadece izleme ve diyet değişikliği gerekebilir. Daha şiddetli böbrek yetmezliği için hastaneye yatış gerekebilir.

Şeker hastalığı

Diyabet , pankreasın yeterli insülin üretmediği (veya vücudun üretilen insüline yanıt vermeyi durdurduğu) bir hastalıktır. Bu, kan şekeri (glikoz) seviyelerinde bir artışa neden olur. Vücut fazla şekeri idrar yoluyla atmaya çalışır ve glikoz onunla birlikte su çeker. Artan susuzluk ve idrara çıkma, köpek sahipleri tarafından kaydedilen diyabetin ilk klinik belirtileridir.

Uyuşukluk, iştah azalması, halsizlik, nefeste anormal koku (ketotik nefes) ve/veya kusma/ishal ile birlikte bu belirtileri görürseniz, derhal veteriner yardımı alın. Tedavi edilmeyen diabetes mellitus, diyabetik ketoasidoz adı verilen potansiyel olarak ölümcül bir duruma yol açabilir.

Diyabet şekeri

Diyabet insipidus , köpeklerde aşırı susama ve büyük miktarlarda idrara neden olan nadir bir durumdur. Çok miktarda su içmelerine rağmen, bu köpekler genellikle ürettikleri idrar miktarından dolayı susuz kalabilirler. Sinir bozucu olmasına rağmen, bu durum acil tıbbi tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, diyabet türleri arasındaki farkı söyleyemeyeceğiniz için, köpeğinizin artan susama ve idrara çıkma nedenini belirlemek için veterinere görünün.

Cushing Hastalığı

Hiperadrenokortisizm olarak da bilinen bu duruma adrenal bezlerden kortizol (stres hormonu) ve steroidlerin aşırı üretilmesi neden olur. Bu, artan susama ve idrara çıkma neden olur. Diğer klinik belirtiler arasında göbek görünümü, nefes nefese kalma, ince deri, saç dökülmesi ve artan açlık yer alır. Genellikle semptomların varlığı ile teşhis edilir. Cushing hastalığı acil tıbbi tedavi gerektirmez.

Piyometra

Hayatı tehdit eden bu durum, kısırlaştırılmamış dişi köpeklerde rahim enfeksiyonudur. Kan dolaşımına salınan bakteriyel toksinler, böbreğin idrar tutma yeteneğini etkileyerek idrara çıkmanın artmasına neden olur. Köpekler idrara çıkmadaki artışı telafi etmek için genellikle daha fazla su içerler.

Pyometra’nın genellikle vulvadan kaynaklanan irin, ateş, uyuşukluk, iştahta değişiklikler ve kusma gibi başka semptomları vardır. Pyometra, enfeksiyonun vücuda yayılması (sepsis) nedeniyle tedavi edilmezse ölümcüldür. 

Karaciğer Enfeksiyonu

Karaciğerin bakteriyel enfeksiyonu (en yaygın olarak Leptospirosis enfeksiyonunun neden olduğu ) idrar üretiminin artmasına ve susuzluğun artmasına neden olur. Bu enfeksiyon tedavi edilmezse ölümcüldür. Leptospirosis , enfekte kemirgen idrarından geçer ve en yaygın olarak durgun su birikintileri veya göletlerde bulunur.

Köpekleri bu enfeksiyona karşı koruyan bir aşı var. Köpeğiniz çok su içiyorsa veya son zamanlarda bir gölette yüzüyorsa veya yağmur birikintilerinden su içiyorsa ve Leptospirosis aşısı konusunda güncel değilse, test ve tedavi için onu mümkün olan en kısa sürede bir veterinere götürün.

Köpeğim Neden Sürekli Su İçiyor ve Kusuyor?

Köpekler, mideleri rahatsız olduğunda genellikle su içerler. Bunun onları rahatlatmak için mi yoksa kusturmak için mi olduğundan emin olmasak da, sık sık meydana gelir. Bu, gastrointestinal sistemdeki hafif iltihaplanma (gastroenterit), pankreatit , inflamatuar bağırsak hastalığı , yabancı cisim tıkanıklığı ve kanserler dahil olmak üzere birçok tıbbi soruna ikincil olabilir.

Köpeğim Neden Çok Su İçiyor ve Patilerini Yalıyor?

Bu belirtilere birlikte dehidrasyon, alerjiler, ağrı ve hatta kaygı , stres veya bilişsel işlev bozukluğu (demansın köpek versiyonu) dahil olmak üzere davranışsal sorunlar neden olabilir.

Köpeğim Neden Geceleri Çok Su İçiyor?

Köpekler, yukarıdaki tıbbi sorunların tümü için geceleri aşırı derecede su içebilir, ancak buna şunlar da neden olabilir:

 • dehidrasyon
 • Bilişsel işlev bozukluğu
 • Yüksek sodyum ikramları veya geceleri yiyecek
 • Gün boyunca yeterli su bulunmaz, özellikle de gün boyunca su kabı olmayan bir köpek varsa.
 • Kuru hava—Köpeğinizin geceleri evinizde sıcak olduğunda daha fazla içtiğini fark edebilirsiniz. Bunun nedeni havanın kurumasıdır. Bu davranışı hafifletmek için köpeğinizin uyuduğu yerde bir nemlendirici kullanmayı düşünün.
 • Can sıkıntısı/endişe/stres—Akşamları aşırı susuzluktan kaçınmak için köpeğinize bol bol sevgi ve oyun zamanı verin.

Köpeklerde Aşırı Susuzluk İçin Ne Zaman Veterinere Gidilmelidir?

Aşırı susuzluk söz konusu olduğunda köpeğinizi ne zaman veterinere götürmeniz gerektiğini bilmek zor olabilir.

Aşırı susuzluk aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle eşleştirilmişse, evcil hayvanınızın mümkün olan en kısa sürede değerlendirilmesini sağlamak son derece önemlidir:

 • Kusma
 • İshal
 • Letarji
 • İştah azalması
 • Şiddetli nefes nefese  
 • Solunum zorluğu
 • Ataksi veya zayıflık
 • Çöküş
 • İdrarda kan
 • İdrar yapmak için süzme
 • genel halsizlik

Genel pratisyen veterineriniz yoksa acil bir veteriner hastanesine gidin. Acil durum veteriner ekibi, bunun gerçek bir acil durum olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir ve genellikle klinik belirtilerin nedenini araştırmak için fizik muayene ve genel teşhis testleri ile başlar.  

Köpeğiniz başka türlü normal davranıyorsa – iyi besleniyor, mutlu, uyanık davranıyorsa – birkaç hafta uzakta olsa bile, veterinerle bir sonraki uygun saatinde bir randevu ayarlamakta sorun yoktur.

Veterinerler Köpeklerde Aşırı Susuzluğu Nasıl Teşhis Eder?

Bir köpeğin aşırı susamasının altında yatan nedeni araştırmaya yardımcı olan birçok test vardır. İlk olarak, veterineriniz köpeğinizin kapsamlı bir geçmişini almaya çalışacaktır. Bu, veterinerinize su alımı veya diğer anormal davranışları hakkında sahip olduğunuz tüm bilgileri vermenin zamanıdır. Ardından, tam bir fizik muayene yapacaklar.

Ayrıca olası tıbbi sorunları keşfetmeye yardımcı olmak için birden fazla teşhis testi tartışabilirler. Bu testler şunları içerebilir:

 1. Böbrek enzimlerini, şeker seviyelerini, karaciğer enzimlerini, elektrolitleri ve kırmızı ve beyaz kan hücresi sayımlarını değerlendirmek için tam kan çalışması.
 2. İdrar tahlili: Böbreklerin konsantrasyon yeteneğini değerlendirmek ve idrardaki protein, kan, kristaller, beyaz kan hücreleri ve bakterileri değerlendirmek için genel bir idrar profili.
 3. İdrar kültürü ve duyarlılığı: Bu, idrardaki bakteri üremesini değerlendirmek ve bu bakterileri öldürmek için kullanılacak en iyi antibiyotiği belirlemek için daha spesifik bir idrar testidir.
 4. Mesane/üretral taşları ve mesane içinde veya çevresinde tümörleri aramak ve uterus enfeksiyonlarını ve prostatın büyümesini/mineralizasyonunu ekarte etmek için karın röntgeni.
 5. Herhangi bir anormallik için tüm iç organları değerlendirmek için karın ultrasonu.
 6. Cushing hastalığını ekarte etmek için ACTH stimülasyon testi.

Çok Su İçen Köpeklerin Tedavisi

Çok su içen bir köpeğe yaklaşım altta yatan nedene bağlıdır:

 1. Dehidrasyon: Tedavi şiddetine bağlıdır. Hafif vakalar için sık sık taze su vermek yeterli olabilir. Orta ila şiddetli vakalar için, bir veteriner ekibi tarafından deri altı veya damar içi sıvı tedavisi yapılır.
 2. Kusma/ishal: Tedavi, gastrointestinal belirtilerin altında yatan nedene bağlıdır ve genellikle antiemetik (bulantı önleyici ve kusma önleyici) tedaviyi, ishal önleyici tedaviyi, diyet değişikliklerini ve sıvı tedavisini içerir.
 3. Hipertermi/ateş: Tedavi, vücut ısısının yükselmesinin nedenine bağlıdır. Hipertermi için genellikle soğutma önlemleri ve intravenöz sıvılar kullanılırken, ateş tedavisinde antibiyotik tedavisi ve sıvı tedavisi diğer seçenekler arasındadır.
 4. Böbrek yetmezliği: Tedavi, böbrek yetmezliğinin evresine bağlıdır. Bunlar, evde sıvı uygulamasından intravenöz sıvılar, düşük fosforlu diyetler, iştah açıcılar, mide koruyucu ilaçlar veya antibiyotik tedavisi olsun veya olmasın tansiyon ilaçları için hastaneye yatışa kadar değişebilir.
 5. İlaç yan etkileri: Vücut bunları aldıktan sonraki ilk 1-2 hafta içinde normale döndüğünden, genellikle bu ilaçların yan etkileri kendi kendini sınırlar. Bazen idrara çıkma aşırı olursa, evde idrar kazalarını önlemek için veteriner tarafından doz ayarlamaları yapılır.
 6. Diabetes mellitus: İnsülin tedavisi, diabetes mellitus tedavisinin temel dayanağıdır. İnsülin dozu ve tipi veterineriniz tarafından belirlenir ve genellikle tedavinin başlangıç ​​aşamalarında sık sık doz ayarlaması gerektirir. Bazen bu durum daha ciddi hale gelirse ve diyabetik ketoasidoz ile sonuçlanırsa hastaneye yatış gerekir.
 7. Diabetes insipidus: Bu durumun tedavisi, merkezi (CDI veya ADH adı verilen bir beyin hormonunun yetersiz üretimi ile ilgili) veya nefrojenik (NDI veya böbreklerin ADH adı verilen bir hormona yanıt verme direnci ile ilgili) olmasına dayanır. CDI, desmopressin veya DDAVP adı verilen sentetik bir hormon kullanılarak tedavi edilir. NDI genellikle hidroklorotiyazid adı verilen bir ilaç ve düşük sodyumlu bir diyet kullanılarak tedavi edilir.
 8. Cushing hastalığı: Bu durum genellikle vücuttaki aşırı kortizol üretimini azaltmak için kullanılan sentetik bir enzim olan trilostan adı verilen bir ilaç kullanılarak tedavi edilir.  
 9. Pyometra: Enfekte uterusun ovariohisterektomi yoluyla cerrahi olarak çıkarılması en yaygın tedavi yöntemidir. Açık, drene olan uterus enfeksiyonları için, uygun antibiyotiklerin daha uzun kürleri genellikle enfeksiyonu temizleyebilir, ancak bu enfeksiyonlar genellikle uterus cerrahi olarak alınana kadar tekrarlar.
 10. Leptospirosis enfeksiyonu: Bu genellikle intravenöz antibiyotikler, sıvı tedavisi ve gastroprotektanlar ile hastaneye yatmayı gerektirir. Erken teşhis ve tedavi edilirse, çoğu köpek tedavi edilebilir.
 11. Elektrolit dengesizlikleri: Bu durumların tedavisi, elektrolit dengesizliğinin nedenine ve türüne bağlıdır. Bazen bu, hastaneye yatmayı ve sıvı tedavisini içerir ve diğer durumlarda tedavi, diyet değişikliği ve yüksek sodyumlu ikramlardan kaçınmak kadar basittir.

Vet. Dr. Uğur Bazan

PetMD’ den alıntı.